Doporučení k vybavení na tábor

Tato stránka vychází ze zkušeností načerpaných během všech táborů:

1) HRNEČEK

Nedávejte prosím dětem s sebou hrnečky z plastu, bez ouška, z porcelánu nebo jen z jednoho kovového pláště. K ranní snídani děti dostávají čaj a z vlastních zkušeností je občas nereálné donést hrneček s teplým čajem ke svému místu, aniž by Vás hrneček nepálil. Setkali jsme se také s extrémně malými hrnečky o objemu menším než 100 ml. Naše doporučení tedy je: nerozbitný hrneček alespoň o objemu 200 – 250 ml, do kterého si vyzkoušíte uvařit čaj a po chvilce se zkusíte dotknout pláště hrnečku – pokud Vás nepálí, je vše OK.

OK hrneček:

Nevhodný hrneček:

2) SPACÁK

Pokud počasí dovolí, chceme dětem umožnit spaní pod širákem. Z tohoto důvodu (a také z důvodu, že ve stanech není o tolik vyšší teplota než venku) je potřeba, aby měly děti kvalitní a teplý spacák. Ideální spacák je tzv. mumie, která má postranní rozepínací zip a teplotní index pro komfortní teplotu okolo 0°C až + 4°C.

OK spacák:

Nevhodný spacák:

3) PLÁŠTĚNKA

Pláštěnku píšeme vždy do propozic a vždy se najdou děti, které pláštěnku nemají a místo ní chtějí použít „nepromokavou“ bundu. Ani pro mě není pláštěnka top oblečení, ale na táboře je skutečně nezbytná. Ideální je vybírat pláštěnku tak, aby nebyla pouze na jedno použití a byla z pevnějšího materiálu. Nejhorší (a zároveň nejlepší) věc, která se může stát je to, že nám bude celou dobu svítit sluníčko a pláštěnku nevytáhneme. Všechny nepromokavé bundy, které děti na táboře měly, vždy promokly.

4) SVAČINA

Na táboře začínáme hned pozdním obědem. Je proto zbytečné dávat na cestu dětem řízky a další netrvanlivé potraviny.

5) BATOH

Během tábora pořádáme celodenní výlet, během kterého je potřeba, aby si děti s sebou vzali pláštěnku, svačinu, mikinu a dostatek pití. Je proto vhodné, aby se vše toto vybavení do batůžku vešlo.

6) MOBIL

Nedávejte dětem s sebou prosím mobily. Pokud by došlo k nějakým neodkladným věcem, lze využít mobilu HV. Pro ostatní kontakt slouží dokonale dopisy a pohledy, které o pracovní dny denně odvážíme a přivážíme nové.

7) EŠUS A PŘÍBORY

Děti dostanou po příjezdu samolepící cedulku se svým jménem, kterou si na ešus nalepí. Nemusíte se tedy bát, že by si svůj ešus nepoznaly. Pro ešus opět platí, že by měl mít ouško a je lepší, než plastové misky. Výdej obědů a večeří probíhá v okýnku u kuchyně a děti si musí jídlo přenést do jídelny. Ešus s polévkou se nese lépe, než horká plastová miska. Příbory by si měly děti poznat. Stává se celkem pravidelně, že se objeví ve ztrátách a nálezách ztracené příbory, ale nikdo se k nim nehlásí, protože si je nepoznají.

OK ešus:

8) PEVNÁ OBUV

Denně se pohybujeme v lese a hrajeme běhací hry. Je proto nezbytně nutné mít s sebou pevnou obuv, kterou před odjezdem zkontrolujete, že se např. neodlepuje podrážka nebo nezpůsobuje dětem puchýře. Na La Ventě se nám opět několikrát stalo, že jsme dětem museli spravovat obuv, která nevydržela denní zátěž a náhradní obuv s sebou tyto děti neměly.

9) NOŽE, SIRKY

Po příjezdu dětem nože zabavujeme do té doby, než proběhne školení o tom, jak zacházet s pilou, sekerou a noži. Po tomto školení vracíme dětem nože zpět podle věku (a podle typu nože) – starší si je mohou nechat u sebe (pokud se nejedná o nějaké velké dýky), mladší je mají uloženy u vedoucích a jsou jim půjčeny pouze po dobu toho, co si chtějí něco vyřezávat. Všeobecně platí, že pro hry děti nože nepotřebují a je proto na Vašem zvážení, zda jim je s sebou zabalíte. Sirky je také zbytečné, aby si děti s sebou braly, protože ve chvíli, kdy je potřebují pro táborovou aktivitu, dostanou je od vedoucích.

10) GUMÁKY

Opět, stejně jako pláštěnka, nepopulární část vybavení. Jsme ale v přírodě a po chvíli deště se tvoří louže. Pevná obuv je mokrá během chvilky a na pantofle je zima. Proto je nezbytné, aby s sebou děti gumáky měly.